Rezervace
Rezervace
Virtuální prohlídka
prohlídka
Nezávazná poptávka
poptávka
REZERVACE ONLINE
Rezervujte si ubytování v Koutech na Desnou

Hřebenovka ze Skřítku na Červenohorské sedlo - pěší trasa

 

Horské sedlo Skřítek odděluje nejjižnější část Hrubého Jeseníku od Hraběšické hornatiny. Sedlo je asi 2,5 km dlouhá a několik desítek metrů široká plošina, která je východiskem hřebenových túr.

Pod sedlem Skřítek leží osada Klepáčov, kde se můžete pohodlně ubytovat. Horská víska v hezkém údolí Klepáčovského potoka se pyšní dřevěným roubeným kostelíkem. Je také rekreačním střediskem se širokými možnostmi. Na Skřítku najdeme motorest, stanici horské služby a v zimním období tudy vedou běžecké lyžařské okruhy, upravované Sdružením cestovního ruchu Jeseníky.

Po zeleně značené trase, která patří k jedněm z nejvíce frekventovaných, můžeme vystoupat až k hlavnímu hřebenu Jeseníků. Po cestě, která poměrně prudce stoupá, projdeme nejprve lesním porostem s občasnými výhledy, a po dvoukilometrovém výstupu dosáhneme bizarního útvaru, zvětralé skály Ztracené kameny. Skála je opředena dávnou bájí o čertovi, který ji prý musel při přenášení po zakokrhání kohouta upustit, čímž získala svou zvláštní podobu.

Ze skály dohlédneme do údolí říčky Merty a dál k Velkým Losinám a Šumperku. Po krátkém vydechnutí můžeme dál pokračovat řídnoucím lesem až na jeho hranici, za níž se rozkládají holiny hlavního hřebene Jeseníků, až k samotnému Pradědu (1492 m n. m.), nejvyšší hoře Jeseníků. Cestou projdeme kolem skalního útvaru Pece (1250 m n. m.), který skýtá rozhled po celém pohoří Jeseníků, do rovin Hané, Slezska a na západě, je-li dobrá viditelnost, je možné spatřit i Krkonoše.

Po cca šestikilometrovém pochodu okolo vrcholu Pecný (1334 m n. m.), po úbočí Břidličné (1358 m n. m.), nyní již po pohodlném, neznatelně stoupajícím chodníku dorazíme k Jelení studánce, kde vyvěrá pramen Stříbrného potoka. V tomto místě budeme křižovat žlutě značenou cestu, která by nás ve směru na východ zavedla k Alfredově chatě (bohužel je vyhořelá a jako dočasná náhrada je tady k dispozici bufet) a zpět na Skřítek (11 km).

Po žluté značce ve směru na západ by nás čekal prudký sestup po úbočí Břidličné (1358 m n. m.) poseté sutí a skalními útvary až k Čertově vyhlídce, bizarnímu skalnímu útvaru, ze kterého vás okouzlí pohled do propadliny vytvářené říčkou Mertou. Pozorovat můžeme členité úbočí Kamzičníku, Vysoké hole a Pradědu, které spolu s protilehlým masívem Mravenečníku vytvářejí pohádkovou kulisu. Není vyloučeno, že se cestou setkáte se stádem kamzíků a jelení zvěří. Dál v tomto směru bychom mohli pokračovat na Kosaře (bývalá osada - dnes samota), do Vernířovic, kde je restaurace, ubytování a autobusové spojení (cca 7 km).

Naše trasa ale vede dál po červené značce. Půjdeme po holinách hlavního hřebene s dalekými výhledy, nad Malým Kotlem, Vysokou holí a po levé straně mineme čarodějnickými bájemi opředené Petrovy Kameny (1438 m n. m.). Kameny jsou pro svoji vzácnou flóru chráněny a není k nim povolen přístup.

Z Petrových Kamenů sestoupíme k vojenské zotavovně Ovčárna (autobusové spojení). Lokalita Ovčárny je hojně navštěvované turistické a lyžařské středisko, se stravovacím i ubytovacím zázemím (např. v chatách Kurzovní, Barborka, Ovčárna, Figura a v chatě Sabinka).

Odtud dále pokračujeme po zeleně značené cestě k rozcestníku Pod Pradědem. Z tohoto místa je to již jen jeden kilometr na nejvyšší vrchol Moravy, Praděd. Pokud se rozhodnete u rozcestníku pokračovat dál po modré značce, čeká vás říčka Divoká Desná, která napájí údolní přehradu Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně (elektrárna je přístupná pro turisty, takže v případě zájmu neváhejte toto největší vodní dílo v České republice navštívit). Po této cestě pak dojdete do Koutů nad Desnou, kde je vlakové i autobusové spojení (cca 11,5 km).

My se však od rozcestí Pod Pradědem vydáme dál po zelené značce. Po 3 km mírného sestupu dojdeme na chatu Švýcárna, kde je možné se občerstvit, případně i ubytovat. Dále pokračujete sestupem po zelené značce s občasnými nádhernými výhledy. Po 3,5 km se u rozcestí Petrovka můžeme rozhodnout, zda budeme dále pokračovat prudším sestupem po zelené značce do Koutů nad Desnou (5,5 km, autobusové a vlakové spojení) nebo se po vrstevnicové cestě po modré značce vydáme až do turistického a lyžařského střediska Červenohorské sedlo (1010 m n. m.), odkud je autobusové spojení do Šumperka a Jeseníku (5,5 km).

Zdroj: Jeseníky tourism

Zveřejněno: 10.5. 2014

zpět na seznam výletů

Novinky

Pravidelně Vám přinášíme
aktuální informace
všechny novinky
08.05.2020

Novinka - PENZION TERASA VELKÉ LOSINY

Od června 2020 si u nás můžete nově objednat pobyt v srdci Velkých Losin v PENZIONU TERASA, pouhých 550 m. od Termálního parku Velké Losiny. 

více informací
20.04.2020

Apartmá Sabina - naše novinka

V naší nabídce nově přibude nový Apartmá Sabina, krásný mezonet v centru Velkých Losin. Rezervace na tento apartmán budeme přijímat již od 1.5., ubytovat se bude možné dle nařízení vlády stejmě jako do našich ostatních zařízení od 25.5.2020.  

více informací
31.01.2020

Nové bistro nejen pro naše ubytované

Od ledna 2020 jsme nejen pro naše ubytované otevřeli v centru Velkých Losin krásné bistro NEJEN PÁREK plné dobrot a zajímavých chutí, které při pobytu v Losinách musíte navštívit!

více informací