Rezervace
Rezervace
Virtuální prohlídka
prohlídka
Nezávazná poptávka
poptávka
REZERVACE ONLINE
Rezervujte si ubytování v Koutech na Desnou

Trasy z Červenohorského sedla - pěší trasy

 

Vede sem vhodné autobusové spojení. Pro turisty je k dispozici horský hotel, restaurace s ubytováním /postavena v r. 1934 Klubem českých turistů/, Dům Horské služby Jeseníky a středisko Ski-klubu Šumperk, které provozuje zdejší lyžařské vleky.

Severozápadním směrem se z Červenohorského sedla vydáme po červené značce k rozcestí označenému jako Bílý sloup, kde křižujeme značku zelenou.

Ta vede buď na jih úbočím Šindelné hory, okolo rozmanitých skalních útvarů s výhledy na masiv Mravenečníku a Pradědu až do Koutů nad Desnou, kde je vlakové a autobusové spojení. Po zelené značce směrem na sever vystoupáme kosodřevinou na Červenou horu (1333 m n. m.) s dalekými výhledy. Pohledem přes Sněžnou kotlinu pozorujeme panorama Jeseníků s vévodícím Pradědem. Dále cesta vede okolo Skalního okna a sestupem přes Točník (1 144 m n.m.) a Keprnický potok se dostaneme k restauraci U Cimbury v Bělé pod Pradědem, kde je autobusové spojení na silnici č. 44.

My ale půjdeme dál vrstevnicovou cestou (zelená, červená) přes strže k Vřesové studánce, bývalému poutnímu místu. Dnes zde uvidíte již jen kapličku s pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda, která vyléčila zdejšímu lesníkovi oční neduh. Uzdravení ve vodě studánky pak hledali i další lidé. Byla tady postavena dřevěná kaple, jarmareční boudy a noclehárny. Podle dochovaných zpráv byla původní chata přestavěna v roce 1892. Po vyhoření byla na jejích základech postavena chata nová, kterou v období socialismu vlastnily restaurace a jídelny. Chata ač byla v provozu, nebyla udržována, až zchátrala natolik, že ji provozovatel nechal zapálit. Taktéž původní dřevěnou kapli vystřídal kostelík, který v roce 1946 po zásahu blesku vyhořel. Dnes zde již po obou objektech najdeme jen základy. U bývalé chaty jsou prudce spadající svahy do údolí Hučivé Desné, které se v roce 1921 pod náporem prudké bouře podmáčely a jako obrovský sesuv řeku přehradily. Další nápor vody protrhl hráz a způsobil obrovskou povodeň v údolí Desné. Při povodni zahynulo 11 lidí. Velkým úsilím lesníků byly tyto svahy opět zalesněny.

Od Vřesové Studánky pokračujeme po červené značce úbočím Červené hory do sedýlka a dál do přírodní rezervace Šerák - Keprník (cesta je zde totožná s naučnou stezkou). Rezervace byla vyhlášena již v roce 1903 a tvoří ji prales na rašelinném podkladě s loukami, tůněmi a květenou rašelinišť.

Prudším výstupem opustíme hranici lesa a vystoupíme na vrchol Keprníku (1423 m n.m.), tvořící skalní výběžek. Na vrcholu je kruhový rozhled na sever do nížin Polska k Otmuchovskému a Nyskému jezeru, směrem na jih ční skalní útvar Vozka (1377 m n.m.) opředený pověstmi.

Přes Keprník pokračujeme po červené značce sestupem podle tyčového značení na Šerák (1351 m n.m.). Pod vrcholem je turistická chata a stanice Horské služby, nedaleko vrcholu se nachází horní stanice sedačkové lanovky vedoucí sem z Ramzové. Odtud po 8,5 km pochodu z Červenohorského sedla nás čeká 6 km sestupu úbočím, skrývajícím úchvatné pohledy do hlubokého údolí říčky Branné a na svahy Keprníku. Dále projdeme kolem mezistanice sedačkové lanovky na Černavě (1104 m n.m.) až na Ramzovské sedlo (759 m n.m.), středisko zimních sportů. Z Ramzové je vlakové i autobusové spojení.

Zdroj: Jeseníky Tourism

Zveřejněno: 10.5. 2014

zpět na seznam výletů

Novinky

Pravidelně Vám přinášíme
aktuální informace
všechny novinky
12.03.2024

Otevíráme bikepark

více informací
12.01.2024

Večerní lyžování

V pátek a sobotu od 18:00 do 21:00

více informací

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.